ارتودنسی

ارتودنسی

ارتودنسی به منظور اصلاح نامنظمی های دندانی  صورت می گیرد که انواع مختلفی دارد، در زیر توضیحاتی در این زمینه داده شده است:

انواع ارتودنسی

  • ارتودنسی ثابت
  • ارتودنسی متحرک
  • ارتودنسی نامرئی

 ارتودنسی ثابت

در ارتودنسی ثابت بعد از قرار گیری براکت ها، ثابت می باشند و قابل خارج شدن از دهان نیستند این نوع از ارتودنسی رایج ترین درمان ارتودنسی می باشد .

ارتودنسی متحرک

برای درمان مشکلات جزئی مانند انحراف کم دندان ها از ارتودنسی متحرک استفاده می شود با انجام این روش از ارتودنسی فرد قادر می باشد وسایل مربوط به ارتودنسی را از دهان خارج کند و مجدد در دهان قرار دهد. با استفاده از این روش ارتودنسی فرد می تواند در هنگام غذا خوردن، مسواک زدن و استفاده از نخ دندان لوازم ارتودنسی را از دهان خارج کند.

 ارتودنسی نامرئی

جدید ترین نوع ارتودنسی، ارتودنسی نامرئی می باشد در این نوع از ارتودنسی به منظور ردیف کردن دندان ها از پلاستیک شفاف، سخت و غیر قابل رویت استفاده می شود.

مراحل ارتودنسی

ارتودنسی دارای مراحل مختلفی می باشد که در این قسمت به بیان توضیحاتی در رابطه با این مراحل می پردازیم تا افرادی که خواستار انجام ارتودنسی هستند با این مراحل آشنا شوند و در این زمینه اطلاعات لازم را بدست آورند:

رادیوگرافی و قالب گیری

اولین مرحله که برای ارتودنسی انجام می گیرد رادیوگرافی و قالب گیری است، در این مرحله عکس همه دندان ها و عکس هر یک بطور جداگانه گرفته می شود. پس از گرفتن عکس های لازم قالب هایی از دندان های فک بالا و سپس فک پایین توسط متخصص ارتودنسی تهیه می شود ممکن است در هنگام قالب گیری دچار حالت تهوع شوید توصیه می شود در این مرحله از راه بینی نفس بکشید.

ارتودنسی

اقدامات اولیه

بعد از تهیه عکس های لازم و قالب گیری، متخصص ارتودنسی یک برنامه درمانی مناسب طرح ریزی می کند. در برخی از موارد ممکن است نیاز به استفاده از جدا کننده های پلاستیکی و فلزی مابین دندان ها باشد.

در صورت داشتن دندان های حساس استفاده از خمیر دندان ضد حساسیت از دو هفته قبل از ارتودنسی توصیه می شود .

تمامی مشکلات دندان قبل از قرار دادن بریس باید رفع گردد تا مشکلی بعد از ارتودنسی ایجاد نشود.

قرار دادن بریس

در این مرحله ابتدا دندان ها تمیز و خشک می شود و سپس به منظور نصب براکت ها اسید سفید کننده مخصوصی بروی سطح دندان ها قرار داده می شود سعی کنید اسید را بروی زبانتان نگه ندارید.

در صورتی که برای قرارگیری براکت ها بروی دندان از کامپوزیت نوری استفاده شود، خیلی سریع و با شدت بالا نور پلاسما بروی سطح براکت تابانده می شود .

بعد از اتصال براکت سیم قوسی از تمام براکت ها عبور می کند به گونه ای که فشاری وارد نشود، کش های کوچکی با رنگ بندی های مختلف که با دلخواه بیمار انتخاب می شود روی براکت های ارتودنسی قرار می گیرد تا از فشار وارده بر دندان جلوگیری شود. در صورتی که از براکت های دیمون استفاده شود نیاز به استفاده از کش های کوچک نیست.

تنظیم ارتودنسی دندان در هر ماه یکبار

به طور معمولا بعد از گذشت 4 تا 6 هفته بریس مجددا باید تنظیم شود در این مرحله پزشک در صورت نیاز کش های قبلی را در می آورد ممکن است کمی احساس درد داشته باشید .

در آوردن بریس

در این مرحله با استفاده از یک وسیله مخصوص قوس پشت بریس ها بریده می شود و همه براکت ها از روی دندان ها جدا می شود .

بهترین زمان انجام ارتودنسی چه زمانی می باشد؟

دوران کودکی بهترین زمان برای انجام ارتودنسی می باشد با انجام ارتودنسی در این دوران می توان بهترین نتایج را دریافت کرد برای انجام ارتودنسی در دوران کودکی باید صبر کرد تا رشد دندان ها کامل شود.

آیا در هنگام ارتودنسی دردی احساس می شود ؟

یکی از سوالات متداولی که از دکتر فرهاد صدرالدینی دندانپزشک زیبایی و متخصص ارتودنسی پرسیده می شود این است که آیا در هنگام ارتودنسی یا بعد از آن دردی احساس می شود یا خیر ؟

در پاسخ به این سوال دکتر فرهاد صدرالدینی می فرمایند امکان درد در حین انجام ارتودنسی و بعد از آن وجود دارد ولی این درد غیر قابل تحمل و برای همیشه نیست و پس از مدتی از بین می رود . در صورتی که بعد از ارتودنسی احساس درد طولانی مدت داشتید حتما پزشک خود را مطلع سازید تا اقداماتی برای رفع ناراحتی و احساس درد شما صورت گیرد.

ارتودنسی از پشت دندان

ارتودنسی نامرئی و ارتودنسی از پشت دندان یکی از روش های ارتودنسی می باشد که به آن ارتودنسی مخفی یا ارتودنسی زبانی هم گفته می شود، که برای افرادی که نمی خواهند به هیچ عنوان دستگاه های ارتودنسی بروی دندان های آن ها مشاهده شود در نظر گرفته می شود، برای ارتودنسی از پشت دندان فرد باید دارای شرایط خاصی باشد در نتیجه در ابتدا باید معایانات توسط متخصص ارتودنسی صورت گیرد تا در نظر گرفته شود که این روش ارتودنسی برای فرد گزینه مناسبی می باشد یا خیر.

به طور معمول دستگاه ارتودنسی و بریس هایی که در این نوع ارتودنسی مورد استفاده قرار می گیرد و در پشت دندان متصل می شود همانند سایر ارتودنسی ها می باشد، قرار گیری بریس های دندان در پشت دندان و به سمت زبان می تواند در روز های اولیه برای فرد مشکلاتی را ایجاد کند و کمی آزار دهنده باشد، اما به مرور زمان این مشکل برطرف می شود .

با قرار گیری بریس ها در پشت دندان اطرافیان به هیچ عنوان متوجه ارتودنسی بیمار نمی شوند و فشار وارده از بریس ها باعث می شود که به مرور زمان دندان ها در وضعیت مناسبی قرار گیرند .

افرادی که به زیبایی اهمیت می دهند و می خواهند که لبخن زیبایی داشته باشند، اما با مشکل نارتبی دندان های خود مواجه هستند این رشو ارتودنسی گزینه مناسبی برای آن ها می باشد، با استفاده زا این روش از شمت جلو دندان ها هیچگونه نشانه ای از ارتودنسی نمی باشد .

مزایای ارتودنسی مخفی

یکی از مزایای این روش ارتودنسی این است که متحرک است به گونه ای که می توان به راحتی در زمان های مورد نیاز دستگاه ارتودنسی را از دندان بیرون آورد .

همانطور که گفته شد به هیچ عنوان دستگاه های ارتودنسی با استفاده از این روش دیده نمی شود در واقع مهترین مزایای این روش ارتودنسی همین گزینه می باشد .

در طول دروه درمانی ارتودنسی رعایت نکات بهداشتی دارای اهمیت بالایی می باشد، با استفاده از این روش ارتودنسی تمیز کردن بلاک ها به راحتی انجام می گیرد

از دیگر مزایای این اردتودنسی این می باشد که میتواند ارتفاع دندان ها را تغییر دهد و همچنین باعث می شود دندان چرخش پیدا کند و فضاهای خالی بین دندان ها را ببندد .

برای نصب براکت های ارتودنسی از پشت دندان متخصص ارتودنسی باید زمان بیشتری را به بیمار اختصاص دهد زیرا نصب براکت ها در این روش نسبت به سایر روش ها متفاوت می باشد . ممکن است در زمان نصب بیمار کمی آزرده خاطر شود .

 طول درمان ارتودنسی

افرادی که خواهان ارتودنسی هستند باید صبر و حوصله بالایی داشته باشند، در هر فرد با توجه به میزان اصلاحات لازم طول درمان ارتودنسی متفاوت می باشد، طول درمان ارتودنسی بطور معمول 12 الی 30 ماه می باشد که این مدت زمان ممکن است در بزرگسالان طولانی تر شود.

اقدامات پس از پایان ارتودنسی

اقدامات پس از پایان ارتودنسی ثابت دارای اهمیت بسیار بالایی می باشد ، زمانی که دستگاه های ارتودنسی از روی دندان ها برداشته می شود در واقع اتمام دوران درمان ارتودنسی نمی باشد و درمان به پایان نرسیده است بلکه باید توسط خود فرد مراقبت هایی صورت گیرید و از نگهدارنده هایی استفاده شود ، کاربرد دستگاه نگهدارنده بعد از برداشتن براکت ها از روی دندان اهمیت بسیار بالایی دارد و تاثیر گذاری بسیاری در نتیجه ارتودنسی دندان دارد، به منظور حفظ دندانها در موقعیت مطلوب بعد از اتمام دوره درمانی ارتودنسی از نگهدارنده ها استفاده می شود.

براکت هایی که بروی دندان ها قرار داده می شوند نیرویی را به لثه و دندان وارد می کنند تا دندان ها در وضعیت مناسبی قرار گیرند و در یک راستا ردیف باشند، دندان و لثه بعد از اتمام دوره ارتودنسی و قرارگیری در جایگاه خود نیاز به حمایت دارند، که این حمایت توسط نگهدارنده ها صورت می گیرد .

دندان ها بعد از اتمام دوره درمانی در جایگاه مناسبی قرار می گیرند که ممکن است این جایگاه برای آن ها بیگانه باشد و تمایل دارند که به حالت اولیه خود بازگردند، با بکار گیری نگهدارنده ها بعد از ارتودنسی دندان می توان از بروز این مشکل جلوگیری کرد و دندان ها در وضعیت جدید خود ثابت قرار گیرند .

ممکن است بعد از اتمام دوره ارتودنسی در کودکان و نوجوانان بدلیل ادامه رشد فکین نامنظمی هایی دو مرتبه ایجاد شود بروز این مشکل بیشتر در ناحیه جلویی فک پایین می باشد به همین علت است که استفاده از نگهدارنده ها بعد از اتمام دوره ارتودنسی الزامی است .

علاوه بر استفاده از نگهدارنده های مراقبت هایی که توسط خود فرد صورت می گیرد بسیار دارای اهمیت می باشد، افراد باید حتما به نکاتی که متخصص ارتودنسی خود بیان می کنند گوش فرا دهند و به منظور کنترل کردن وضعیت دندان ها به متخصص ارتودنسی خود مراجعه نمایند .

انواع دستگاه های های نگهدارنده

بطورکل دستگاه های نگهدارنده دو نوع ثابت و متحرک دارد که بر اساس طرح درمان بیمار و نظر متخصص ارتودنسی از یک نوع آن استفاده می شود .

نگهدارنده ثابت

اصطلاحا به نگهدارنده های ثابت نگهدارنده دایمی گفته می شود، نگهدارنده ثابت سیم های فلزی انعطاف پذیر هستند که در پشت دندان ها متصل می شوند که ممکن است به منظور موقعیت مطلوب دندان ها بروی مدت طولانی از آن ها استفاده شود .

نگهدارنده متحرک

این نوع از نگهدارنده ها می توانند همراه با اجزای فلزی یا بدون اجزای فلزی و کاملا شفاف باشند که در لابراتور بر اساس قالب های گرفته شده از روی دندان تهیه می شوند

 عوارض ارتودنسی

ارتودنسی هیچگونه عارضه ای ایجاد نمی کند، اما برای دریافت بهترین نتیجه از ارتودنسی توصیه می شود از مراجعه به مراکز نامعتبر خودداری شود، دکتر فرهاد صدر دینی در زمینه ارتودنسی دارای تجربه بسیار درخشانی می باشند و از مهارت بالایی برخوردار می باشند به گونه ای که از مشتریان خود بالاترین میزان رضایت را دریافت کرده اند. رعایت بهداشت بعد از ارتودنسی از اهمیت بسیار بالایی برخوردار می باشد به همین منظور لازم است لوازم ارتودنسی به کار رفته در دهان و دندان ها با دقت بالایی و بطور منظم تمیز شوند ، توصیه می شود از مواد غذایی شیرین و نوشیدنی هایی که می تواند آسیب جدی به دندان ها وارد کند بعد از ارتودنسی خودداری شود، تا از بروز عوارض احتمالی جلوگیری شود.

هزینه ارتودنسی

هزینه ارتودنسی به عوامل مختلفی مانند نوع ارتودنسی و تغییرات لازمی که قرار است صورت گیرد بستگی دارد، دکتر فرهاد صدر دینی دندان پزشک زیبایی و متخصص ارتودنسی  قبل از انجام ارتودنسی یک جلسه مشاوره برقرار می کنند که در طی این جلسه بررسی و معاینات لازم را انجام می دهند و هزینه انجام ارتودنسی را تعیین می کنند در صورتی که خواستار انجام ارتودنسی هستید می توانید از طریق راه های ارتباطی زیر مشاوره های لازم را از دکتر فرهاد صدر دینی متخصص ارتودنسی دریافت نمایید .

ارتودنسی کوتاه مدت

بسیاری از افرادی که خواهان انجام ارتودنسی دندان خود هستند و دندان های آن ها در وضعیت مناسبی نمی باشند ، بدلیل اینکه مدت زمان استفاده از دستگاه های ارتودنسی بسیار زیاد می باشد نمی خواهند که برای مرتب کردن دندان های خود از این روش استفاده نمایند ، یکی از روش هایی که جدیدا مطرح شده است استفاده از دستگاه های مخصوص برای ایجاد لرزش ریز در دندان ها (ویبره کردن) می باشد که بعنوان ارتودنسی کوتاه مدت مطرح شده است ، استفاده از این روش ارتودنسی دندان باعث تسریع حرکت دندان می شود.

بهترین روش برای مرتب کردن دندان های بهم ریخته ارتودنسی دندان می باشد ، با کوتاه کردن مدت زمان این روش درمانی می توان محبوبیت این روش را افزایش داد و افرادی که بدلیل طولانی بودن مدت زمان درمان این روش با وجود بهم ریختگی وضعیت قرار گیری دندان های خود خواهان استفاده از ارتودنسی دندان نبوده اند را راغب به انجام ارتودنسی دندان کرد .

ارتودنسی سریع دندان

دستگاه های مخصوص ارتودنسی سریع دندان توسط برخی از شرکت ها ساخته می شود که بعد از شارژ به مدت 20 دقیقه در روز مورد استفاده قرار می گیرد ، لرزش ایجاد شده توسط دستگاه باعث جذب سلول های التهابی به ناحیه دندان‌ها و از این طریق باعث تسریع حرکت دندانها می‌شوند و به مروز زمان وضعیت قرار گیری دندان ها را مرتب می کند ، توجه نمایید که این روش ارتودنسی دندان زمانی مورد استفاده قرار می گیرد که میزان بهم ریختگی دندان ها کم باشد، در مواقعی که دندان بسیار نامرتب می باشند این روش گزینه مناسبی نمی باشد و نمی توان با استفاده از این روش نتایج دلخواه را دریافت کرد . حتما قبل از استفاده از این روش ارتودنسی دندان مشاوره های لازم را از متخصص ارتودنسی دندان خود دریافت نمایید .

دستگاه مورد استفاده در این روش متحرک می باشد و قابل شست وشو است ، بعد از هر بار استفاده دستگاه باید شسته شود ، مراقبت های بهداشتی در این روش دارای اهمیت بسیار بالایی می باشد .

هزینه ارتودنسی سریع

ارتودنسی سریع به نسبت سایر روش ها هزینه بیشتری دارد زیر در این روش باید توسط بیمار دستگاهی خریداری شود ، در رابطه با این روش ارتودنیس حتما مشاوره های لازم را از پزشک خود دریافت نمایید توصیه می شود  تا زمانی که این دستگاه‌ها آزمایش کامل خود را پس نداده است، از این روش ارتودنسی دندان استفاده نشود .

ارتودنسی در چه افرادی توصیه نمی شود ؟

ارتودنسی معمولا بهترین روش درمان مرتب کردن دندان ها می باشد ولی در برخی از موارد انجام ارتودنسی ممنوع می باشد .
اگر موارد زیر را مشاهده کردید، کاندیدای مناسبی برای درمان ارتودنسی نمی باشید.
هرچند که در نظر داشته باشید باتوجه به اینکه در ارتودنسی دندان های شما مرتب می شود بخشی از آن تراشیده یا دچار تغییرات غیر قابل برگشت نمی شود . بهترین روش جهت بهبود روابط فکی و مرتب سازی دندان ها ارتودنسی می باشد ولی اگر موارد زیر را مشاهده کردید بهتر است ارتودنسی را انجام ندهید .

ارتودنسی نیاز به همکاری بیمار دارد و باید فرد بهداشت دهان و دندان خود را به خوبی رعایت کند .با توجه به قرار گیری سیم ها و براکت های ارتودنسی روی دندان تمیز کردن آن ها نیاز به مدت زمان بیشتر و تعداد دفعات بالاتر دارد پس اگر شما یا کودک شما حاضر به رعایت بهداشت بهتر دندان نیست مورد مناسبی جهت درمان ارتودنسی نیست .

ارتودنسی دندان زمان برمی باشد بنابرین باید فردی که خواهان انجام ارتودنسی است صبر و حوصله داشته باشد پس اگر انتظار دارید در مدت زمان بسیار کوتاه درمان شما انجام شود مورد مناسبی جهت ارتودنسی نیستید هر چند که اخیرا افرادی متاسفانه جهت جذب بیمار با ادعای انجام ارتودنسی بسیار سریع وارد عرصه تبلیغات شده اند ولی در نظر داشته باشید ارتودنسی که با سرعت بالا فقط جهت مرتب کردن دندان ها انجام می شود معمولا تمایل به برگشت بالا و گاهی ضررهای جبران ناپذیر برای دندان ها دارد

در صورتی که از ارتودنسی دندان انتظارات نا به جا دارید متقاضی انجام این درمان نباشید افرادی که خواهان ارتودنسی دندان های خود هستند باید انتظارات واقع بینانه داشته باشند مطمئنا ارتودنسی با بهبود زیبایی لبخند و صورت شما در نهایت باعث اعتماد به نفس شما و موفقیت شما در روابط اجتماعی یا حتی مسائل شغلی می شود

در صورتی که دندان های شما پوسیدگی وسیع دارد توصیه می شود در ابتدا درمان لازم برای رفع پوسیدگی صورت گیرد و پس از آن اقدام به انجام ارتودنسی نمایید . بنابرین حتما باید قبل از شروع درمان ارتودنسی پوسیدگی دندان خود را برطرف نمایید .

تحلیل ریشه دندان ها : در صورتی که جزو افرادی می باشید که ریشه دندان هایتان تحلیل رفته است توصیه می شود اقدام به انجام ارتودنسی دندان نکنید و جهت اصلاح وضعیت قرار گیری دندان های خود روش درمانی دیگری مانند را انتخاب نمایید .

توصیه می شود قبل از شروع درمان ارتودنسی دندان از کشیدن سیگار و نوشیدن موارد رنگی مثل قهوه خودداری شود زیرا می تواند باعث بدرنگی و زرد شدن دندان ها شود هر چند که این تغییرات قابل برگشت می باشد و لی رعایت تمامی این موارد در درمان موثر تر بسیار تاثیر گذار می باشد و باعث می شود که نتایج بهتری را دریافت کرد .

درمان بوسیله ارتودنسی به نسبت هزینه بالایی دارد در صورتی که کودک شما قادر نباشد به خوبی مراقبت های لازم را انجام دهد توصیه می شود در ارتودنسی دندان های کودک خود عجله نکنید زیرا دستگاه های ارتودنسی که بروی دندان قرار داده می شود نیاز به مراقبت دارد . به هرحال اگر تصور می کنید که کودک شما نمی تواند همکاری لازم را داشته باشد و باعث شود که روند بهبودی به کندی سپری شود توصیه می شود صبر نمایید تا کودک کمی بزرگ تر شود تا به ارزش و اهمیت دستگاه ارتودنسی آشنا شود و در استفاده از آن کوشا باشد

برخی از خدمات دکتر صدر الدینی متخصص ارتودنسی و دکتر فرشته فرشچی دندانپزشک زیبایی

ارتودنسی

لمینیت دندان

کامپوزیت ونیر

اصلاح طرح لبخند

راه ارتباطی

شماره های تماس: 22841095-22674654

کانال تلگرام

پیج اینستاگرام

منتظر نظرات و پیشنهادات شما هستیم.

با تشکر، مدیریت سایت دکتر صدر الدینی متخصص ارتودنسی و دکتر فرشته فرشچی دندانپزشک زیبایی

پاسخ

1 × 1 =