ارتودنسی

ارتودنسی

ارتودنسی به منظور اصلاح نامنظمی های دندانی  صورت می گیرد که انواع مختلفی دارد، در زیر توضیحاتی در این زمینه داده شده است:

انواع ارتودنسی

  • ارتودنسی ثابت
  • ارتودنسی متحرک
  • ارتودنسی نامرئی

 ارتودنسی ثابت

در ارتودنسی ثابت بعد از قرار گیری براکت ها، ثابت می باشند و قابل خارج شدن از دهان نیستند این نوع از ارتودنسی رایج ترین درمان ارتودنسی می باشد .

ارتودنسی متحرک

برای درمان مشکلات جزئی مانند انحراف کم دندان ها از ارتودنسی متحرک استفاده می شود با انجام این روش از ارتودنسی فرد قادر می باشد وسایل مربوط به ارتودنسی را از دهان خارج کند و مجدد در دهان قرار دهد. با استفاده از این روش ارتودنسی فرد می تواند در هنگام غذا خوردن، مسواک زدن و استفاده از نخ دندان لوازم ارتودنسی را از دهان خارج کند.

 ارتودنسی نامرئی

جدید ترین نوع ارتودنسی، ارتودنسی نامرئی می باشد در این نوع از ارتودنسی به منظور ردیف کردن دندان ها از پلاستیک شفاف، سخت و غیر قابل رویت استفاده می شود.

مراحل ارتودنسی

ارتودنسی دارای مراحل مختلفی می باشد که در این قسمت به بیان توضیحاتی در رابطه با این مراحل می پردازیم تا افرادی که خواستار انجام ارتودنسی هستند با این مراحل آشنا شوند و در این زمینه اطلاعات لازم را بدست آورند:

رادیوگرافی و قالب گیری

اولین مرحله که برای ارتودنسی انجام می گیرد رادیوگرافی و قالب گیری است، در این مرحله عکس همه دندان ها و عکس هر یک بطور جداگانه گرفته می شود. پس از گرفتن عکس های لازم قالب هایی از دندان های فک بالا و سپس فک پایین توسط متخصص ارتودنسی تهیه می شود ممکن است در هنگام قالب گیری دچار حالت تهوع شوید توصیه می شود در این مرحله از راه بینی نفس بکشید.

ارتودنسی

اقدامات اولیه

بعد از تهیه عکس های لازم و قالب گیری، متخصص ارتودنسی یک برنامه درمانی مناسب طرح ریزی می کند. در برخی از موارد ممکن است نیاز به استفاده از جدا کننده های پلاستیکی و فلزی مابین دندان ها باشد.

در صورت داشتن دندان های حساس استفاده از خمیر دندان ضد حساسیت از دو هفته قبل از ارتودنسی توصیه می شود .

تمامی مشکلات دندان قبل از قرار دادن بریس باید رفع گردد تا مشکلی بعد از ارتودنسی ایجاد نشود.

قرار دادن بریس

در این مرحله ابتدا دندان ها تمیز و خشک می شود و سپس به منظور نصب براکت ها اسید سفید کننده مخصوصی بروی سطح دندان ها قرار داده می شود سعی کنید اسید را بروی زبانتان نگه ندارید.

در صورتی که برای قرارگیری براکت ها بروی دندان از کامپوزیت نوری استفاده شود، خیلی سریع و با شدت بالا نور پلاسما بروی سطح براکت تابانده می شود .

بعد از اتصال براکت سیم قوسی از تمام براکت ها عبور می کند به گونه ای که فشاری وارد نشود، کش های کوچکی با رنگ بندی های مختلف که با دلخواه بیمار انتخاب می شود روی براکت های ارتودنسی قرار می گیرد تا از فشار وارده بر دندان جلوگیری شود. در صورتی که از براکت های دیمون استفاده شود نیاز به استفاده از کش های کوچک نیست.

تنظیم ارتودنسی دندان در هر ماه یکبار

به طور معمولا بعد از گذشت 4 تا 6 هفته بریس مجددا باید تنظیم شود در این مرحله پزشک در صورت نیاز کش های قبلی را در می آورد ممکن است کمی احساس درد داشته باشید .

در آوردن بریس

در این مرحله با استفاده از یک وسیله مخصوص قوس پشت بریس ها بریده می شود و همه براکت ها از روی دندان ها جدا می شود .

بهترین زمان انجام ارتودنسی چه زمانی می باشد؟

دوران کودکی بهترین زمان برای انجام ارتودنسی می باشد با انجام ارتودنسی در این دوران می توان بهترین نتایج را دریافت کرد برای انجام ارتودنسی در دوران کودکی باید صبر کرد تا رشد دندان ها کامل شود.

آیا در هنگام ارتودنسی دردی احساس می شود ؟

یکی از سوالات متداولی که از دکتر فرهاد صدرالدینی دندانپزشک زیبایی و متخصص ارتودنسی پرسیده می شود این است که آیا در هنگام ارتودنسی یا بعد از آن دردی احساس می شود یا خیر ؟

در پاسخ به این سوال دکتر فرهاد صدرالدینی می فرمایند امکان درد در حین انجام ارتودنسی و بعد از آن وجود دارد ولی این درد غیر قابل تحمل و برای همیشه نیست و پس از مدتی از بین می رود . در صورتی که بعد از ارتودنسی احساس درد طولانی مدت داشتید حتما پزشک خود را مطلع سازید تا اقداماتی برای رفع ناراحتی و احساس درد شما صورت گیرد.

 طول درمان ارتودنسی

افرادی که خواهان ارتودنسی هستند باید صبر و حوصله بالایی داشته باشند، در هر فرد با توجه به میزان اصلاحات لازم طول درمان ارتودنسی متفاوت می باشد، طول درمان ارتودنسی بطور معمول 12 الی 30 ماه می باشد که این مدت زمان ممکن است در بزرگسالان طولانی تر شود.

 عوارض ارتودنسی

ارتودنسی هیچگونه عارضه ای ایجاد نمی کند، اما برای دریافت بهترین نتیجه از ارتودنسی توصیه می شود از مراجعه به مراکز نامعتبر خودداری شود، دکتر فرهاد صدر دینی در زمینه ارتودنسی دارای تجربه بسیار درخشانی می باشند و از مهارت بالایی برخوردار می باشند به گونه ای که از مشتریان خود بالاترین میزان رضایت را دریافت کرده اند. رعایت بهداشت بعد از ارتودنسی از اهمیت بسیار بالایی برخوردار می باشد به همین منظور لازم است لوازم ارتودنسی به کار رفته در دهان و دندان ها با دقت بالایی و بطور منظم تمیز شوند ، توصیه می شود از مواد غذایی شیرین و نوشیدنی هایی که می تواند آسیب جدی به دندان ها وارد کند بعد از ارتودنسی خودداری شود، تا از بروز عوارض احتمالی جلوگیری شود.

هزینه ارتودنسی

هزینه ارتودنسی به عوامل مختلفی مانند نوع ارتودنسی و تغییرات لازمی که قرار است صورت گیرد بستگی دارد، دکتر فرهاد صدر دینی دندان پزشک زیبایی و متخصص ارتودنسی  قبل از انجام ارتودنسی یک جلسه مشاوره برقرار می کنند که در طی این جلسه بررسی و معاینات لازم را انجام می دهند و هزینه انجام ارتودنسی را تعیین می کنند در صورتی که خواستار انجام ارتودنسی هستید می توانید از طریق راه های ارتباطی زیر مشاوره های لازم را از دکتر فرهاد صدر دینی متخصص ارتودنسی دریافت نمایید .

منتظر نظرات و پیشنهادات شما هستیم.

با تشکر، مدیریت سایت دکتر صدر الدینی

پاسخ

یک × 2 =