ارتودنسی دندان

اارتودنسی دندان

سوالی که معمولا پرسیده می شود ، این است که برای اصلاح نامرتبی های دندانی سراغ درمان ارتودنسی دندان برویم یا اینکه سراغ سایر درمان های زیبایی برویم ، واقیعت این است که اگر نیاز به اصلاح نامرتبی دندان داریم ، اصولی ترین راه برای درمانش ارتودنسی دندان می باشد ، اما در مواردی که به خاطرذیق وقت و یا تمایل به درمان ارتودنسی دندان نداشته باشید ، تا جایی که این درمان های زیبایی نیاز به تراش دندان شما و یا نیاز به تراش خیلی زیاد دندان شما را نداشته باشد یا به زبان دیگر این ناهنجاری های دندانی ونامرتبی های دندانی در حد خفیف تا متوسط باشد ، می توانید از سایر روش های درمانی وزیبایی مانند انواع لمینیت ها و یا ونیرهای کامپوزیتی استفاده کنید.

ارتودنسی دندان

ارتودنسی چیست ؟

یک روش اصلاح بهم ریختگی دندان ها می باشد که با روش های مختلفی می توان دندان ها را مرتب کرد .

انواع ارتودنسی 

ارتودنسی به طور کلی شامل دو دسته می باشد که عبارتند از ارتودنسی ثابت و ارتودنسی متحرک. در ادامه این مقاله به توضیح مختصر هر یک از این روش ها می پردازیم.

ارتودنسی ثابت

یکی از انواع روش های ارتودنسی دندان، ارتودنسی ثابت می باشد. ارتودنسی ثابت به منظور افزایش زیبایی دندان ها و ایجاد لبخندی زیبا انجام می شود. برای اطلاع بیشتر از این روش می توانید به مطالعه ادامه مقاله بپردازید.

متخصص ارتودنسی معمولا برای اکثر اشخاصی که می خواهند ارتودنسی دندان را انجام دهند ، از وسایل ثابت استفاده می کنند ، زیرا این وسایل در درمان نقش مهمی ایجاد می کنند ، متخصص ارتودنسی برای درمان ناهنجاری دهانی ، استفاده از روش ارتودنسی ثابت را یکی از بهترین روش ها می داند .

در ارتودنسی ثابت با کمک مواد خاص وبی ضرر براکت ها را بر روی سطح دندان ها می چسباند ، سپس با کمک وسیله ی مانند کش و سیم براکت ها را محکم می کنند ، یکی از نکاتی که متخصص ارتودنسی همواره به بیماران توصیه می کنند ، این است که تا زمانی که دوره درمان به اتمام نرسیده است ، دستگاه های ارتودنسی را خارج نکنند .

برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص ارتودنسی ثابت و اینکه چه اشخاصی مناسب این ارتودنسی می باشند به مقاله ارتودنسی ثابت موجود در همین سایت مراجعه نمایید .

ارتودنسی ثابت

ارتودنسی متحرک

دومین روش متداول  ارتودنسی دندان، ارتودنسی متحرک می باشد. ارتودنسی متحرک افرادی که دندان هایشان نیاز به تغییرات جزئی دارد مور استفاده قرار می گیرد. برای اطلاع از نحوه انجام ارتودنسی متحرک لطفا به مطالعه ادامه مقاله بپردازید.

ارتودنسی متحرک مانند ارتودنسی ثابت جهت اصلاح ناهنجاری های دندان می باشد ، با این تفاوت که ساختار آنها به گونه ای می باشد که در زمان خوردن و آشامیدن یا در زمان ناراحتی می توانند به آسانی آنها را جابجا کنند و از دهان خود خارج نمایند .

ارتودنسی متحرک

ارتودنسی متحرک برای چه اشخاصی مناسب است ، چه اشخاصی را متخصص ارتودنسی توصیه می کند که از ارتودنسی متحرک استفاده کنند را در مقاله همین سایت با عنوان مقاله ارتودنسی متحرک به شکل کامل با نمونه کارهای این نوع ارتودنسی قرار داده ایم .

طول دوره درمان ارتودنسی دندان

طول دوره درمان در هر فرد متفاوت است  و میزان آن بستگی به اختلالات موجود دارد که نیاز به ارتودنسی دندان  را در فرد افزایش می دهد .در صورتی که در سن پایین دندان ها محدود هستند ،به صورت مداخله ای یک درمان ساده انجام می شود ،این زمان نسبت به درمان مداخله ای تعیین می شود . این درمان تنها مداخله ای است و لازم است بعد از رویش کامل دندان ها درمان ارتودنسی دندان  انجام شود . به صورت تقریبی یک ارتودنسی ثابت که به منظور مرتب کردن دندان ها انجام می شود ،زمانی در حدود 2-3 سال نیاز دارد.

هر چه سن افزایش یابد باعث می شود که درمان طولانی تر شود . باید گفت برای اصلاح نامرتبی دندان ها ،بی خطر ترین و مطمئن ترین روش ارتودنسی دندان است ،زیرا بدون وارد کردن آسیب به دندان ها نامرتبی دندان ها را برطرف می کند .

عادات و مشکلات ارتودنسی

عادات بد همچون مکیدن انگشت ،عاداتی هستند که به صورت محیطی وارد عمل می شود ،اینکه فرد انگشت خود را بمکد می تواند دخیل باشد ،جالب است بدانید که مکیدن نوع انگشت و همچنین زاویه ی آن امری مهم است که می توان تاثیری متفاوت داشته باشد  . تمام این ها مواردی هستند که می توانند تاثیری مختلف بر فک و دندان ها داشته باشند .

هنگامی که  فک، کوچک و تنگ می شود ،به دندان ها فشار می آورد و بر هم ریختگی آن ها را باعث می شود در نتیجه هم پوشانی بین دندان ها از بین می رود .

مراجعات منظم از سنین پایین می تواند تاثیر به سزایی در کاهش طول دوره درمان و همچنین هزینه داشته باشد . دکتر صدرالدینی متخصص ارتودنسی خوب بعد از مشاوره و بررسی های لازم بهترین راهکار درمانی را پیشنهاد  می کنند ،شما می توانید برای مشاوره و تعیین وقت با شماره های زیر تماس حاصل فرمایید :22841095-22674654

فواید ارتودنسی دندان

به دست آوردن اعتماد به نفس چیزی نیست که بتوان در هر سنی آن را به دست آورد . دندان های زیبا و عاری از هر گونه به هم ریختگی سبب افزایش اعتماد به نفس می گردد . افزایش اعتماد به نفس می تواند زمینه ای برای موفقیت های شغلی و اجتماعی ایجاد کند . شما می توانید با کمک ارتودنسی دندان و صرف زمان و هزینه کم دندان های زیبا  داشته باشید .

ارتودنسی بزرگسالان

آیا روند درمان ارتودنسی بزرگسالان و کودکان با یکدیگر نفاوت دارد ؟ آیا هزینه درمان ارتودنسی بزرگسالان و کودکان یا بکدیگر تفاوت دارد ؟ ارتودنسی بزرگسالان نیاز به چه خدماتی دارد ؟ انتخاب  متخصص ارتودنسی تا چه حد در نتیجه درمان تاثیر گذار است ؟ تمامی این ها سوالاتی است که ذهن افرادی که نیازبه ارتودنسی دارند را به خود مشغول کرده است . در ادامه به بررسی ارتودنسی بزرگسالان و روال کار آن می پردازیم.

ارتودنسی بزرگسالان تاثیر به سزایی بر بهبود کیفیت زندگی این رده سنی در جامعه دارد . ارتودنسی دندان با کاهش نامرتبی دندان ها در  این افراد باعث کاهش خطر پوسیدگی و مشکلات لثه می گردد و سبب افزایش زیبایی فرد و افزایش اعتماد به نفس  می گردد ،در نتیجه می توان گفت تمام این موارد باعث بهبود شرایط زندگی و فرصت های شغلی افراد می گردد .

با کمک تکنیک های جدید و نوین ارتودنسی در تمام سنین حتی سنین بزرگسال درمان در زمان کوتاه تری قابل اجرا است ،این امر باعث می شود تا فرد تمایل بیشتری به استفاده از ارتودنسی دندان داشته باشد تا فرصت های شغلی بیشتری را با لبخندی زیبا تر برای  خود ایجاد کند .

آیا دندان های روکش شده و عصب کشی شده منعی در ارتودنسی دندان ایجاد می کند ؟

همانطور که قبلا هم گفته  شد دندان های روکش شده و عصب کشی شده منعی در استفاده از ارتودنسی دندان بزرگسالان  ایجاد نمی کند . درمان های ارتودنسی دندان بزرگسالانمعمولا به صورت جعبه ای فک همراه با ارتودنسی و یا ارتودنسی به تنهایی انجام می شود که در هر دو این موارد می تواند زیبایی قابل توجهی را برای فرد ایجاد کند .

ارتودنسی متحرک  هم در بزرگسالان  کاربرد دارد و بیشتر به عنوان ارتودنسی نامرئی و شفاف شناحته می شود و معمولا ضعیف تر از انواع دیگر ارتودنسی است . لازم به ذکر است که در ارتودنسی بزرگسالان نیز لازم است تا قبل از شروع درمان مدارک پزشکی و تشخیصی توسط متخصص ارتودنسی تهیه شود.

فیلم ارتودنسی دندان

در لینک ذیل فیلم ارتودنسی دندان را قرار می دهیم تا بیشتر با ارتودنسی دندان آشنا شوید .

فیلم ارتودنسی دندان

 

بهترین زمان ارتودنسی دندان

اگر قصد انجام کار زیبایی همراه با ارتودنسی را دارید ، بهتر این است که کار ارتودنسی قبل از کار زیبایی انجام شود ، به خاطر اینکه با انجام ارتودنسی دندان های شما مرتب می شود و حالا اگر بخواهید کار زیبایی بعد از ارتودنسی انجام شود ، کمترین آسیب را می زند ، بهترین روش برای مرتب کردن دندان ها ارتودنسی می باشد ، دکتر صدرالدینی متخصص ارتودنسی توصیه می کند که قبل از زیبایی دندان ها ابتدا ارتودنسی را انجام دهید و سپس به کارهای زیبایی اقدام نمایید .
یکی از شایع ترین درمان های زیبایی که پس از ارتودنسی انجام می شود ، اصلاح دندان های میخی شکل است که به واسطه ارتودنسی فضای اطراف آن تنظیم می شود و دندانپزشک زیبایی اصلاح طرح لبخند را انجام می دهد .
بهترین سن برای انجام ارتودنسی پیش از سن بلوغ است ، اما پس از این سنین هم می توانید ارتودنسی دندان را نیز انجام داد .

اقدامات قبل از ارتودنسی دندان

یکی از سوالات متداولی که همیشه بیمارانی که مشکل بهم ریختگی دندان ها دارند ، در خصوص اقدامات قبل از ارتودنسی است که باید چه نکاتی را رعایت نمایند ، خوشبختانه ارتودنسی دندان نیاز به اقدامات خیلی خاصی نیست ، بلکه متخصص ارتودنسی در جلسه اول دندان ها را معاینه می کند ، سپس به طور کامل فک و دهان را بررسی و در صورتی که شخص پوسیدگی دندان ، خرابی ، شکستگی دندان داشته باشد ، به بیمار توصیه می کند حتما ابتدا به درمان و حل این مشکلات بپردازد ، سپس مراحل ارتودنسی را شروع می کند ، از نظر لثه نیز بیمار نباید بیماری خاص لثه ای داشته باشد .

عکس ارتودنسی دندان

عکس ارتودنسی دندان

دلایل انجام ارتودنسی

 

برای انجام ارتودنسی دندان دلایل متعددی وجود دارد برخی از این دلایل عبارتند از : جلو بودن فک پایین، فاصله بین دندان ها، جلو بودن فک بالا، رشد نامرتب دندان ها، طرز صحبت کردن و بهداشت دهان و دندان می باشد. برای اطلاع بیشتر از این دلایل شما را به مطالعه ادامه این مقاله دعوت می کنیم.

علت آن که افراد اقدام به انجام ارتودنسی می نمایند، ایراداتی است که در ساختمان و نحوه رشد دندان ها در فک بروز می کند. دلایل بروز این مشکلات در افراد مختلف، متفاوت است.

دلایل انجام ارتودنسی شامل موارد زیر است

 • جلو بودن فک پایین

افرادی که فک پایینشان جلو می باشد، به طوری که دندان های پایینی جلو و روی دندان های بالایی قرار می گیرد.

 • فاصله بین دندان ها

افرادی که به طور مادرزادی، بین دندان هایشان فاصله وجود دارد و یا به دلیل افتادن دندان این فاصله ایجاد شده است.

 • جلو بودن فک بالا

در صورتی فک بالایی بیش از حد معمول جلو باشد، فرد نیاز دارد تا ارتودنسی انجام دهد. با انجام ارتودنسی تا حدود بسیار زیادی می توان این مشکل را برطرف نمود.

 • رشد نامرتب دندان ها

رشد نامرتب دندان ها به دلیل کم بودن فضا در استخوان فک ، از جمله دلایل انجام ارتودنسی به شمار می رود. این کمبود فضا سبب می شود تا دندان ها بر روی هم قرار گیرد و باعث ایجاد پوسیدگی در دندان ها می شود. بهترین درمان برای کاهش این عارضه ارتودنسی دندان می باشد.

 • طرز صحبت کردن

برخی از افراد به دلیل نامرتبی دندان هایشان در حین صحبت کردن با مشکل رو به رو می شوند. با انجام ارتودنسی دندان می توان این مشکل را برطرف کرد.

 • بهداشت دهان و دندان

افرادی که دارای دندان های نامرتب، دارای فاصله و یا جلو بودن هر یک از فک ها هستند، نمی توانند به راحتی بهداشت دهان و دندان خود را حفط نمایند. این گروه از افراد می توانند با انجام ارتودنسی به راحتی بهداشت دهان و دندان خود را حفظ نمایند.

قالب گیری ارتودنسی

برای این کار آلژینات را درون تریت قرار می دهند و به داخل دهان بیمار برده می شود ، پس از اینکه خمیر کم کم سفت شد ، از دهان خارج می شود و درون آن را با کچ سفت می نمایند و مدل کچی از دندان ها تهیه می شود ، فقط باید در نظر داشته باشید اگر به تهوع حساس هستید ، حتما قبلش متخصص ارتودنسی را آگاه نمایید

قالب گیری ارتودنسی

 • مراحل ارتودنسی دندان

مانند سایر روش های زیبایی برای انجام ارتودنسی دندان، شخص باید به متخصص ارتودنسی دندان مراجعه نماید تا میزان مشکلات و بیماریهای دهان و دندان را بررسی نموده و سپس اقدام به درمان نماید. همچنین در این بررسی نوع ارتودنسی و میزان مورد نیاز برای قرار گیری براکت ها بر روی دندان را نیز تعیین می نماید.

برای انجام بهتر بررسی دندان ها و برطرف کردن ایرادات آن نیاز است تا فرد از دندان های خود و طبق تجویز متخصص ارتودنسی رادیوگرافی انجام دهد.

همچنین متخصص ارتودنسی با کمک این عکس های رادیوگرافی می تواند قبل از انجام ارتودنسی مشکلات مربوط به دندان و لثه ها برطرف نماید تا نتیجه ارتودنسی بهتر شود.

بعد از این مرحله متخصص ارتودنسی اقدام به بررسی نهایی برای تعیین نوع درمان و نوع ارتودنسی دندان می نماید.

به منظور انجام ارتودنسی نیاز است تا متخصص ارتودنسی از دندان ها و فک بالا و پایین قالب گیری نماید. این قالب گیری به منظور اندازه گیری دقیق میزان مورد نیاز به براکت ها و کش های مورد استفاده در ارتودنسی است.

بعد از آن که متخصص ارتودنسی تمامی جوانب را سنجید، نوبت به جاگذاری و نصب براکت ها روی دندان ها می رسد. انجام ارتودنسی دندان شامل مراحل زیر می باشد :

مراحل انجام ارتودنسی

 • برای انجام ارتودنسی دندان، متخصص ارتودنسی در وهله اول به منظور چسباندن براکت ها بر روی دندان ها، دندان ها را به طور کامل خشک کرده و پولیش می نماید. بعد از این مرحله ماده خاصی روی دندان ها زده می شود تا براکت ها به راحتی رو دندان ها قرار گیرد.
 • بعد از قرار دادن براکت ها از سیم های کش مانند استفاده می شود. این کش ها از براکت هایی که بر روی دندان ها قرار گرفته است توسط متخصص ارتودنسی دندان عبور داده می شود. این کش ها با ایجاد فشار سبب می شوند تا فاصله ها و نامرتبی های دندان بعد از گذشت چند ماه به طور کامل برطرف شود.

اقدامات پس از ارتودنسی دندان

به گفته دکتر صدرالدینی، بعد از انجام ارتودنسی به منظور حفط براکت ها و حفظ بهداشت دهان و دندان نیاز به انجام برخی از اقدامات پس از ارتودنسی دندان می باشد. برخی از اقدامات به شرح می باشد.

مسواک زدن

پس از ارتودنسی شخص باید در زمان مسواک زدن بسیار دقت نمایید ، متخصص ارتودنسی پس از ارتودنسی یکی از مراقبت های را که به شخص توصیه می کند که در زمان مسواک زدن رعایت نمایند ، برداشتن وسایل متحرک و کش ها در ابتدا کار می باشد ، در زمان مسواک زدن نباید به براکت ها فشار بیش از حد وارد نماید ، در مقاله نحوه مسواک زدن پس از ارتودنسی می توانید اطلاعات کامل در خصوص مسواک زدن پس از ارتودنسی را مطالعه نمایید .

توجه به اقدامات لازم پس از ارتودنسی دندان می تواند کمک بسیار زیادی در  کوتاه کردن طول دوره درمان و همچنین هزینه پرداختی برای درمان ارتودنسی دندان داشته باشد . رعایت بهداشت دهان و دندان در طول دوره درمان ارتودنسی تاثیر بسیار زیادی در نتیجه کار دارد . 

نخ دندان بعد از ارتودنسی

یکی از نکاتی که معمولا بیماران ارتودنسی با آن مشکل دارند ،استفاده از نخ دندان بعد از ارتودنسی دندان است و از رد نشدن نخ دندان ها از بین سیم های ارتودنسی و پاره شدن نخ دندان شکایت دارند . باید گفت استفاده از نخ دندان بعد از ارتودنسی دندان کاری بسیار راحت است . نخ دندان های مخصوص ارتودنسی این کار را راحت می کنند . یک سمت این نوع از نخ دندان ها معمولا حالتی محکم تر دارند و از این قسمت محکم تر بین سیم ها و براکت ها استفاده می کنیم .

مراحل استفاده از نخ

در مرحله اول از قسمت هایی که به نسبت محکم تر است استفاده می کنیم ،این قسمت بین دندان ها قرار می گیرد و از بین سیم ها عبور می کند و بعد از رسیدن به قسمت اسفنجی نخ دندان ،این قسمت را هم از بین دندان  ها رد می کنیم  و در آخر که به قسمت معمولی نخ دندان می رسیم ، روند را همانند نخ دندان های معمولی ادامه می دهیم .

در نتیجه شما می توانید با کمک این نخ دندان تمام نواحی دندان ها از جمله نواحی زیر دندان و لثه را  کاور و تمیز  کنید . توجه به این نکته ضروری است که از  نخ دندان تنها به منظور تمیز کردن بین دندان ها استفاده نکنید بلکه لازم است تا زیر لثه هم نخ دندان استفاده شود تا پلاک میکروبی و هر خورده غذایی که زیر لثه ها باقی مانده است خارج شود .

 

تنظیم کردن براکت های ارتودنسی

برای تنظیم هر چه بهتر براکت های ارتودسنی و تنظیم آن ها نیاز است تا فرد ماهی یک بار به متخصص ارتودنسی مراجعه نماید. در این مرحله ممکن است فرد نیاز به تغییر براکت ها و تنظیم سیم داشته باشد.

برخی دیگر از توصیه های دیگر دکتر صدرالدینی متخصص ارتودنسی عبارتند از :

در زمان ارتودنسی در سه یا چهار روز اول ممکنه یک درد خفیف رو تجربه بکنید ، پیشنهاد دکتر صدرالدینی متخصص ارتودنسی این است که در چند روز اول غذاهای نرم تر و خنک تر استفاده شود ، این امر سبب کاهش درد می شود .
اگر واقعا مجبور هستید که از مسکن استفاده کنید ، مسکن پیشنهادی دکتر صدرالدینی متخصص ارتودنسی به شما مسکن استامینوفن است ، ایشان بیان می کنند که در نهایت بهداشت را به هیچ عنوان کم نکنید ، زیرا هر نوع التهابی می تواند باعث افزایش درد شما شود .
نخ دندان ، دهانشویه و مسواک را حتما در چند روز اول به شدت رعایت نمایید .

بعد از انجام ارتودنسی برای رسیدن به بهترین نتیجه و بهبودی سریع تر باید یک سری مراقبت ها را انجام دهید. برای اطلاع از مراقبت های بعد از ارتودنسی به مقاله مرتبط مراجعه نمایید.

آیا ارتودنسی درد دارد

دکتر صدرالدینی متخصص ارتودنسی در پاسخ به این سوال بیان می کنند که ارتودنسی دردی که ایجاد می کند ، بسیار ملایم است ، یک نوع حساسیت به فشار می باشد ، البته این مسئله با میزان آزردگی که ممکن است با ارتودنسی پیش بیایید برای لب و گونه فرق دارد ، در ذیل به بیان راه های برای کاهش درد ارتودنسی را بیان می کنیم

 • استفاده از مسکن ها اولین راه حل می باشد ، کلا استفاده از مسکن ها توصیه نمی شود ، اما اگر شخص می خواهد استفاده نماید استامینوفن مسکن پیشنهادی می باشد ، چون از طریق سیستم عصبی مرکزی کار خودش را انجام می دهد .
 • استفاده از مواد غذایی نرم تر و لقمه های کوچکتر در چند روز اول سیم برای شخص گذاشته شده است ، این کار سبب تحریک کمتری برای دندان ها و لب و گونه پیش بیایید.
 • استفاده از پک سرما ، بدین گونه که یک مقدار یخ را در حوله قرار دهید و پر را روی لپ قرار دهید یا استفاده از مواد غذایی سردتر نظیر آب سرد و بستنی است ، ایجاد سرما در چند روز اول باعث می شود که شخص میزان کمتری درد را در نتیجه استفاده از سیم های ارتودنسی تجربه نماید .

هزینه ارتودنسی دندان

هزینه ارتودنسی دندان ، بسته به اینکه شخص از چه روش ارتودنسی دندان استفاده نماید و دستمزد جراح و بسیاری از فاکتورهای دیگر متفاوت است ، پس از معاینه دقیق شخص و انتخاب روش ارتودنسی دندان می توان هزینه ارتودنسی دندان را تعیین کرد .

مقالات مرتبط با ارتودنسی

مراقبت های بعد از ارتودنسی دندان

چه اشخاصی نباید ارتودنسی انجام دهند ؟

بهترین زمان ارتودنسی دندان

هزینه ارتودنسی دندان

فیلم ارتودنسی دندان

ارتودنسی دندان

برای مشاهده برخی از نمونه کار های دکتر صدرالدینی متخصص ارتودنسی به گالری عکس مراجعه نمایید.

شما عزیزان برای مشاهده نمونه کارهای بیشتر می توانید به کانال تلگرام و یا پیج اینستاگرام مراجعه نمایید .

برخی از خدمات دکتر صدر الدینی متخصص ارتودنسی و دکتر فرشته فرشچی دندانپزشک زیبایی 

ارتودنسی

لمینت دندان

کامپوزیت ونیر

اصلاح طرح لبخند

راه ارتباطی

شماره های تماس: 22841095-22674654

منتظر نظرات و پیشنهادات شما هستیم.

با تشکر، مدیریت سایت دکتر صدر الدینی متخصص ارتودنسی و دکتر فرشته فرشچی دندانپزشک زیبایی

پاسخ