دندانپزشکی زیبایی

دندانپزشکی زیبایی چیست؟

اقداماتی برای اعمال تغییراتی در ظاهر دندان منجر به زیبایی دندان می شود. زیبا شدن دندان به بهبود لبخند در فرد و افزایش روحیه اعتماد به نفس می شود. در گذشته دندانپزشکی با هدف درمان و صرفا برای برطرف کردن اختلالات فک و دهان و بیماری های مربوط به آن کاربردی بود ولی امروزه علاوه بر درمان برای زیبایی دهان و دندان نیز کاربرد دارد.

خدمات دندانپزشکی زیبایی

 1. ایمپلنت

ایمپلنت نوعی روش کاشت دندان برای جایگزینی دندان های از دست رفته می باشد. نوعی از  ایمپلنت فوری می باشد یعنی در کوتاهترین زمان ممکن ( در ظرف یک روز) کاشت آن انجام می شود. برای این کار ایمپلنت را درون استخوان دندان از دست رفته قرار می دهند.  ایمپلنت در صورتی که با جراحی دیگر مانند جراحی پیوند استخوان انجام نشود، دردناک نبوده و نیاز به استراحت و زمان زیاد برای بهبودی ندارد. با ایمپلنت علاوه بر اینکه دندان جدیدی مانند دندان  طبیعی در دهان وجود دارد به بهبود طرح لبخند برای زیبایی فرد کمک می کند.

 1. روکش دندان

برای اصلاح دندان هایی که بر اثر عواملی نظیر پوسیدگی، شکستگی دچار آسیب شده اند از روکش دندان استفاده می شود . جنس این روکش ها از پورسلین یا کامپوزیت بوده و برای یکدست کردن دندان بر روی سطح دندان قرار می گیرد. نوعی دیگر از روکش دندان برای تغییر رنگ و شکل دادن دندان می باشد که به آن کامپوزیت منیر گفته می شود.

 1. استفاده از ونیر

ونیر از سطح نازکی از پوسته پورسلین تشکیل شده است که به قسمت جلویی دندان می چسبد . جنس ونیر معمولا از سرامیک بوده و بنا به کارربرد آن دارای تنوع زیادی می باشد. کاربرد ونیر در مواردی نظیر اصلاح ساختار و وضعیت دندان و ترمیم دندان هایی که بعد از ارتودنسی دچار مشکل شده اند می باشد. برای ایجاد اصلاحات برای زیباسازی دندان باید به دندانپزشکی که تخصص ترمیمی زیبایی دارد مراجعه شود.دندانپزشکی-زیبایی

 1. سفید کردن دندان

بلیچینگ یا سفید کردن دندان برای یک رنگ کردن دندان استفاده می شود. در این روش دند ان هایی که زرد یا تیره شده اند را به سفید تغییر رنگ می دهند که باعث بهبودی طرح لبخند در افراد می شود.

 1. روکش زیرکونیوم

افرادی که دارای دندان هایی با ابعاد غیر طبیعی و نامنظم می باشند به طوری که دندان ها به روی هم قرار گرفته است با روکش زیرکنیوم تغییر پیدا کرده و یکدست می شود. معمولا این دندان ها در برخی افراد از بدو تولد به صورت مادرزادی وجود دارد.

علل مراجعه به دندانپزشک ترمیمی زیبایی

دندانپزشکی دارای شاخه و تخصص های متعددی برای هریک از اختلالات دهان و دندان می باشد. یکی از این تخصص ها مربوط به دندانپزشکی زیبایی ترمیمی می باشد. برای انجام تغییرات در ظاهر دندان بهتر است به پزشک متخصص ترمیمی زیبایی مراجعه کرد.

معیارهای دندانپزشک ترمیمی زیبایی

 1. توانایی پزشک در از بین بردن حالات مخرب مانند استرس در بیماران یکی از ویژگی های دندانپزشک متخصص زیبایی می باشد. دندانپزشک با ایجاد فضای دوستانه با فرد اضطراب ناشی از درمان را برای فرد را از بین می برد. همچنین دندان پزشک با فرد درباره روش های درمان و بهبودی او صحبت هایی می کند.
 2. برخی تصور می کنند درمان دندان ها در یک جلسه انجام می شود ولی اینطور نیست. بیماری بعد از درمان به طور مداوم باید با پزشک در ارتباط بوده و در صورت ایجاد مشکل و نیاز به ترمیم به او مراجعه کند. نزدیک بودن محل دندانپزشکی به بیمار از جمله مواردی است که فرد برای مراجعه به دندانپزشک در نظر می گیرد.
 3. دندانپزشک خوب باید انتقاد پذیر بوده و صبور باشد. گاهی بیماران از نتیجه درمان رضایت کافی نداشته و از پزشک انتقاد می کند که گاهی این انتقادها تند می باشد. پزشک با رفتاری درست باید سعی در راضی کردن بیمار خود کند.
  دندانپزشکی زیبایی 1
 4. برای یافتن دندان پزشک متخصص بهتر است به انجمن دندان پزشکان ایران مراجعه کنید . در آنجا می توانید فرد متخصص در دندانپزشکی ترمیمی زیبایی را پیدا کنید. مشخصات دندان پزشک شامل نام و مدرک تحصیلی و نوع تخصص پزشک در این انجمن وجود دارد.
 5. افراد در انتخاب دندانپزشک خوب باید به این نکته توجه داشته باشند که دندانپزشک باید از تکنیک های جدید و به روز استفاده کند. برای به روز بودن باید با سایر پزشکان در تخصص های دیگر در ارتباط باشد. از آنجا که در جراحی ترمیی زیبایی می توان از روش های مانند ایمپلنت، ونیر و … استفاده کرد دانستن روش های جدید در تخصص های دیگر دندان پزشکی به او در درمان کمک فراوانی می کند.
 6. دندانپزشک خوب برای سلامت فرد اهمیت قائل می باشد. پزشکی که تنها به دنبال منافع اقتصادی خود می باشد نمی تواند به درستی بیمار را درمان کند. در علم پزشکی مهم ترین ملاک پزشک باید درمان فرد باشد. داشتن انگیز هایی مانند شهرت، رقابت با سایر همکاران و پول نمی تواند برای درمان موثر باشد. وقتی یک پزشک تنها به بیمار و درمان او فکر می کند، روش های درمانی بیشتری پیش رو داشته و افراد بیشتری برای درمان به او مراجعه می کنند.
 7. در انتخاب دندانپزشک خوب فرد به فضایی که درمان در آن صورت می گیرد توجه می کند. فضایی که موارد بهداشتی رعایت می شود محلی برای رشد میکروب و باکتری ها نیست. مطب دندان پزشکی باید مجهز به تجهیزات بهداشتی و کاملا استرلیزه باشد زیرا این محیط فضایی مناسب برای رشد ویروس های خطرناکی مانند ایدز و هپاتیت فراهم کرده و برای بیماران خطرناک می باشد.
 8. توجه به مدرک تحصیلی دندان پزشک و محلی که در آن تدریس کرده است از دیگر معیارهای انتخاب دندانپزشک خوب می باشد.
 9. توجه به دندانپزشکی در زمینه جراحی ترمیمی زیبایی تجربه کافی دارد از معیارهای مهم در انتخاب دندان پزشک می باشد. پزشکی که دارای سابقه کافی نبوده یا در اوایل تجربه کاری خود می باشد معمولا گزینه مناسبی برای جراحی زیبایی ترمیمی نمی باشد . البته در بین پزشکان افرادی می باشند که دارای هوش بالایی بوده و از روش های جدید و تکنیک های به روز برای دندانپزشکی زیبایی استفاده می کند.

منتظر نظرات و پیشنهادات شما هستیم.

با تشکر، مدیریت سایت دکتر صدر الدینی

پاسخ